“Samoświadomość to umiejętność oceny własnych myśli. Człowiek posiada wielokrotnie zdublowane obwody pozwalające niejako stworzyć umysł w umyśle. Innymi słowy, potrafimy na chwilę stworzyć w umyśle uproszczoną symulację rzeczywistości i przeprowadzić tam różne alternatywne wersje wydarzeń. To pozwala nam na planowanie bez wychodzenia. Potocznie nazywamy to wyobraźnią.”
Czy wiecie, że procesy myślowe to procesy chemiczne? Każda myśl, tworząc ścieżkę neurologiczną w naszym ciele, zostawią po sobie ślad, dzięki któremu dużo łatwiej ponownie skorzystać z tej samej trasy. Tak właśnie tworzą się nasze nawyki myślowe, umiejętności a nawet pętle tych samych zachowań. Wielokrotnie powtarzane ścieżki to nawyki .
To one w dużej mierze tworzą nasze życie.
No cóż, jak wiadomo nie wszystkie nawyki nam służą.
Narzekanie, martwienie się, codzienne troski potrafią być niebezpieczne. Zaczynamy myśleć o tym, czego jeszcze nie umiemy, jakie zagrożenia na nas czyhają i czego się boimy. W efekcie, czujemy lęk, niepokój czy zmęczenie. To napięcie jest nam potrzebne do działania aby ochronić nasze bezpieczeństwo. Jeśli jednak taki stan trwa zbyt długo, staje się kolejnym nawykiem. Neurologiczne procesy związane z dyskomfortowymi emocjami osłabiają osłonki mielinowe nauronów, co powoduje, że impulsy idą wolniej i są mniej wyraziste. Uwalnia się biochemia, która spowalnia nasze procesy myślowe, ogranicza koncentrację i uważność. Redukuje się nasz zapał i motywacja niezbędna do myślenia świadomego, które jest motorem każdego działania. Czujemy się jak w pułapce i mamy trudności z podejmowaniem decyzji. W efekcie, po raz kolejny zostajemy w domu, zamiast wyjść i zrobić pierwszy krok w stronę naszych marzeń.Nie musimy być niewolnikami swoich nawyków Czy można mieć na nie większy wpływ?
Czy można projektować nasze myśli? Tak!!
To sztuka rozwijania świadomości. Dzięki niej potrafimy rozpoznać mechanizmy, z jakich korzysta nasz mózg i ocenić własne myśli. Możemy odkrywać to, co nas wspiera, prowadzi do wolności emocjonalnej, zwiększa ilość wyborów i poprawia naszą percepcję. A co za tym idzie, precyzję w podejmowaniu ważnych, życiowych decyzji i skuteczność w działaniu.
Każdy może się nauczyć obserwować własne myśli, rozpoznawać ich rodzaj, zauważać, które nam sprzyjają i używać ich. Dzięki temu możemy tworzyć nowe, lepsze nawyki myślowe i emocjonalne a tym samym nowe zachowania i nowe efekty.
Możemy kształtować nasze myśli i życie. Używajmy wyobraźni. Obserwujmy swoje marzenia, wracajmy do nich, pielęgnujmy je. Oglądając wewnętrzne filmy naszych marzeń, uruchamiamy komfortowe uczucia, budujemy równowagę biochemiczną, która wzmacnia nasz system odpornościowy, chroni nasze serce, wspiera układ krążenia i daje nam energię.
Kierujmy się sercem i intuicją. Słuchajmy swojego ciała. To nie jest łatwe, ale warto próbować. Sztuka myślenia łatwo zamienia się w sztukę życia.